Úzkosti, traumatický zážitok z pôrodu alebo zo straty dieťatka a tokofóbia

stres in pregnancy

Myšlienka na tehotenstvo a pôrod vyvoláva u mnohých budúcich mamičiek pocity plné radosti a očakávania a pre väčšinu z nich je tehotenstvo aj pôrod pozitívnou život meniaciou skúsenosťou, na ktorú s láskou spomínajú po celý život.

Sú však mamičky, pre ktoré už len pomyslenie na tehotenstvo alebo pôrod vyvoláva extrémny strach a úzkosť. Jedným z možných dôvodov býva zvyčajne predchádzajúca traumatická skúsenosť. Ale nemusí to tak vždy byť. Častokrát úzkosti alebo strach môžu prameniť z podvedomých programov.

Je dôležité poznamenať, že aj vnímaná trauma je skutočnou traumou. To znamená, že individuálna skúsenosť môže mať hlboký a negatívny dopad na ženu, ak ona vníma, že sa stalo niečo traumatické, bez ohľadu na to, ako túto skutočnosť vníma niekto iný.

Aj vnímaná trauma je skutočnou traumou.

Na liečbu tokofóbie (extrémneho strachu z tehotenstva a pôrodu) a zvrátenie symptómov traumy a úzkosti je dnes mnoho účinných terapií. Niekedy je však ťažké rozhodnúť sa urobiť prvý krok. Nezostávajte v tom samé. Kontaktujte nás ešte DNES kliknutím na tento link pre nezáväzný dôverný rozhovor a možnosti terapie.

Na terapiu traumy a extrémneho strachu z pôrodu sa špecializuje klinická hypnoterapeutka Miroslava Peťková Dip.C.Hyp. (online konzultácie) a psychologička Mgr. Barborka Gráčová - živé konzultácie v Bratislave a okolí.

 

 

KONTAKTUJTE NÁS PRE NEZÁVAZNÝ DôVERNÝ ROZHOVOR. SME TU PRE VÁS